چاپ        ارسال به دوست

صنعت برق براي اجراي طرح فهام در آمادگي كامل است

صنعت برق براي اجراي طرح فهام در آمادگي كامل است

مهندس آرش كردي روز شنبه در آيين آغاز عمليات اجرايي مرحله نخست طرح فراسامانه هوشمند اندازه گيري و مديريت انرژي (فهام)، اظهار داشت:خوشبختانه امروز يك وفاق علمي در كشور در خصوص اجراي طرح فهام ايجاد شده و درك مشترك و متقابلي از آن به وجود آمده است.
وي گفت: امروز صنعت برق با گستردگي و پيچيدگي هاي روزافزوني مواجه است و هر روز فناوري جديدي در آن ايجاد مي شود كه با گذشته قابل قياس نيست.
كردي خاطرنشان كرد: در زمينه كنتورهاي هوشمند، اقدامات مفيد و مؤثري در توانير انجام شده، به طوري كه از ساير كشورهاي پيشرو در اين زمينه چندان عقب نيستيم.
وي فرانسه و اسپانيا را دو كشور پيشرو در اين عرصه كه با انجام مطالعات وسيع به كامل ترين و بهترين مدل هاي استخراجي در اين زمينه دست يافته اند، دانست و ادامه داد: ساير كشورهاي فعال در اين زمينه نظير ايتاليا و اسكانديناوي، در حد قرائت كنتورهاي هوشمند پيش رفته اند و به دنبال ويرايش مجدد طرح هاي خود هستند.
مديرعامل توانير با بيان اينكه امروز به يك مدل بومي و مناسب كشور در اجراي طرح فهام دست يافته ايم، تصريح كرد: انتظارات ما از طرح فهام، نه يكساله يا دو ساله، بلكه پنج تا شش ساله است و مدل آن با مقتضيات كشور همخواني داشته و قابليت اجراي علمي و كامل آن وجود دارد.
وي هشدار داد: ادامه اجراي طرح فهام نيازمند تعريف و استخراج يك مدل مالي مناسب براي آن است و در غير اين صورت، با چالش هايي در اجرا مواجه خواهد شد.
كردي با اشاره به اهداف زيربنايي طرح، بيان داشت: استانداردسازي كنتورهاي ديجيتال، اجراي پايلوت طرح در پنج استان كشور و ارزيابي موفقيت آميز اوليه طرح در پژوهشگاه نيرو انجام شده و تدوين مشخصات فني نرم افزار مركزي، توسعه ظرفيت هاي آزمايشگاهي براي اطمينان از عملكرد كنتورها، برنامه ريزي براي دستيابي به بستر مخابراتي پايدار و هماهنگي با نهادهاي خدمات رسان آب و گاز براي بهره گيري از سيستم هاي هوشمند، ساير اقدامات مهمي است كه بايد در ادامه اجرايي شود.
وي اضافه كرد: بايد تمام مسائل فني و تكنيكي با جزئيات آن در طرح فهام احصاء شود تا در ادامه اجراي طرح با مشكل مواجه نشويم.
اين مقام مسؤول با بيان اينكه صنعت برق كشور براي اجراي طرح فهام در آمادگي كامل به سر برده و هيچ چيز نمي تواند مانع اجراي آن شود، تاكيد كرد: توسعه اجرايي شدن طرح در سطح كشور نيازمند تعريف مدل مالي مناسب براي آن است.
گفتني است؛ طرح فهام بخش نخست هوشمندسازي شبكه برق كشور است كه در آن از فناوري اطلاعات و ارتباطات براي بهره برداري بهتر از شبكه برق استفاده و علاوه بر آن امكان ارتباط دو طرفه با مشتركان فراهم خواهد شد. 
عمليات اجرايي مرحله نخست طرح فراسامانه هوشمند اندازه گيري و مديريت انرژي (فهام)با حضور قائم مقام وزير نيرو آغاز بكار كرد.


١٢:٣٥ - دوشنبه ١٦ شهريور ١٣٩٤    /    عدد : ٣٣    /    تعداد نمایش : ١٠٠٧٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج